Jeżeli chcesz zakryć nieprzyjemne dla oka wykwity pojawiające się na twarzy, musisz zastosować makijaż w formie kamuflażu. Kamuflaż stosowany jest także do tuszowania bielactwa, rumienia, blizn, piegów, pękających naczynek czy znamion. Do wykonaniu kamuflażu potrzebujemy specjalnych preparatów do tak zwanych zadań specjalnych.
Fluidy służące do pokrywania zmian na skórze mają bardzo wysokie nasycenie pigmentem, od 80 do 90% w zależności koloru. Składniki używane do produkcji podkładów kamuflują gwarantują trwałość, skuteczność dodatkowo są przyjazne dla skóry. W ich składzie odnajdziemy parafinę, uwodornioną olejową postać poliizobutylenu, karnaubę, czyli czynniki zagęszczające i utwardzające, oraz antyoksydanty - glikol etylenowy z propylenem (substancja nawilżająca), witaminę E, magnez mirystynowy i octyldodekan (substancja powlekająca).
Do utrwalenia podkładu stosowany jest Fixier Puder. Dzięki niemu makijaż jest odporny na łzy, ścieranie, drobny deszcz. Kiedy korzysta się z kąpieli wodnych można zastosować Fixier Spray, który jest produktem wodoodpornym. Posiadając blizny i głębsze ubytki na skórze musimy je w jakiś sposób„zakleić”. Na rynku kosmetycznym odnajdziemy specjalne masy do wypełniania zagłębień. Masa nie wymaga kleju, aby móc utrzymać się na twarzy.
Jeśli istnieje konieczność zamaskowania większej powierzchni skóry, tym bardziej owłosionej, polecany jest fluid utwardzony pudrem fiksującym. Ten produkt należy nakładać niewielkimi porcjami, szybko i równomiernie, ponieważ w krótkim czasie zastyga i trudno go poprawić. Prawidłowo nałożony jest odporny na ścieranie i wodę.
Do zmywania makijażu wykonanego wodoodpornymi podkładami maskującymi najlepiej używać uwodornionej parafiny, która głęboko wymywa pory skóry, dokładnie usuwa podkład i inne zanieczyszczenia dodatkowo nawilżając skórę. Można jej również używać do zmywania tuszu z rzęs i cieni z powiek. Inne zmywacze, których możemy używać do demakijażu, to mleczko i tonik (najlepiej tej samej marki), które zawierają m.in. olej mineralny, uwodniony olej rycynowy, parafinę mikrokrystaliczną, witaminę E, stancje nawilżające.
Wykonując makijaż maskujący, należy pamiętać o czystości i dokładności. Po nałożeniu kilku kolorów podkładu, uzyskując już efekt kamuflażu i odpowiednio wycieniowanej twarzy, przystępujemy do makijażu oczu i ust.
Jeżeli nie posiadamy podkładów zwanych kamuflażem, trądzik możemy zakamuflować korektorem w sztyfcie. Ważna jest jego konsystencja. Jeżeli korektor posiada pędzelek i jest lekki, lejący się to jest on odpowiedni do cieni pod oczami bądź rozświetlania niektórych partii twarzy. Zakrywając wykwity powinno się stosować korektor w kolorze zielonym, ten jest również odpowiedni do zakrywania rozszerzonych naczyń krwionośnych. Kolor żółty ukrywa cienie pod oczami, natomiast kolor fioletowy stosuje się przy szarawo-żółtawej skórze palacza.
Jak można łatwo się domyślić, korygowanie niedoskonałości cery nie jest łatwe i wymaga większej wprawy.